Dom i ogród

Studnia głębinowa – budowa, pozwolenia, koszt

Woda to źródło życia. Jest niezbędna do naszego istnienia i funkcjonowania. Obecnie każdy budynek mieszkalny wymaga dostępu do ujęcia wody. Nie we wszystkich miejscach mamy jednak możliwość wykonania przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej. W niektórych miejscowościach jedynym rozwiązaniem okazuje się wywiercenie własnej studni na działce. Coraz więcej osób decyduje się też na taki odwiert pomimo podłączenia swojego gospodarstwa domowego do sieci wodociągowej. Studnia bywa więc dodatkowym, darmowym źródłem wody.

Czym dokładnie są studnie głębinowe? Jakie rodzaje studni możemy wyróżnić? W jaki sposób się je buduje i ile to kosztuje? Czy trzeba mieć specjalne pozwolenia na budowę? Sprawdź koniecznie!

Studnia głębinowa – czym jest?

Studnia głębinowa to pionowe ujęcie wody podziemnej, wykonane sztucznie. W zależności od tego, jak głęboko występuje warstwa wodonośna, studnie głębinowe mogą być wiercone nawet do kilkudziesięciu metrów głębokości. Sięgają one głębokich warstw wodonośnych, które zapewniają nam wodę bardzo dobrej jakości, a często nawet lepszą niż ta pochodząca ze studni kopanych czy sieci wodociągowych.

Takie studnie tworzone są z odcinków rur o średnicy około 10 cm zakończonych filtrem z osadnikiem umieszczonym w wodonośnej warstwie. Aby wywiercić studnię głębinową, należy zastosować odpowiedni sprzęt, dlatego zadanie to zawsze powinno być powierzone specjalistom.

Wady i zalety własnej studni na działce

Własna studnia głębinowa pozwoli nam podlewać ogródek i uprawy w lecie bez większych ograniczeń. To bardzo opłacalne rozwiązanie także dla gospodarstw, które zużywają bardzo dużo wody, np. w celu pojenia zwierząt hodowlanych.

Właściciele studni głębinowych są także niezależni i bezpieczni w przypadku awarii wodociągów, które trwają niekiedy nawet i kilka godzin. Taka studnia jest także dobrym rozwiązaniem jako dodatkowe ujęcie wody, nie tylko wówczas, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do instalacji wodno-kanalizacyjnej, ale także wtedy, gdy taki przyłącz jest bardzo drogi, lub kiedy chcemy cieszyć się wodą najwyższej jakości.

Co więcej, stawka za wodę dostarczaną za pomocą wodociągów jest z roku na rok coraz wyższa. Z perspektywy czasu własna studnia będzie też znacznie bardziej opłacalna, ponieważ jedynym kosztem jej utrzymania jest prąd, który generuje pompa głębinowa oraz filtry pozwalające na utrzymanie odpowiedniej jakości wody.

Własne ujęcie wody w postaci wywierconej studni nie jest jednak rozwiązaniem całkowicie pozbawionym wad. Pamiętajmy, że zawsze przed rozpoczęciem korzystania z wody pochodzącej z własnego ujęcia należy wykonać odpowiednie badania i analizy. Czasami niezbędny jest także zakup odpowiednich filtrów. Takie badanie trzeba też regularnie powtarzać, by mieć pewność, że woda, której używamy, jest całkowicie zdatna do picia.

Rodzaje studni

Zanim wybrani fachowcy wywiercą dla nas studnię, konieczne będzie poznanie warunków gruntowo-wodnych na danym terenie. To m.in. od tego zależy głębokość odwiertu. Warto też wiedzieć, że ogólnie możemy wyróżnić kilka rodzajów studni – studnie głębinowe, kopane i abisynki.

stara studnia z cegły

 

Studnie głębinowe – chcąc pobierać wodę lepszej jakości, musimy wywiercić studnię głębinową. Dzięki takim studniom możemy ujmować wodę z głębokich warstw sięgających od 20 do nawet 40 metrów.

Studnie kopane – z takich studni możemy pobierać wodę z płytkich warstw, ponieważ kopane są one tylko na kilka metrów. Wykonuje się je przy użyciu kręgów betonowych, które układane są jeden na drugim. Bardzo ważna jest więc prawidłowa szczelność pomiędzy połączeniami. Pobierając jednak wodę z płytkich warstw, istnieje większe ryzyko skażenia lub dużego zanieczyszczenia wody.

Studnie wąskorurowe – inaczej nazywane są abisynkami. Na końcu wąskich rur (najczęściej o średnicy 25 do 30 cm) znajduje się specjalny filtr siateczkowy, który zabezpiecza wodę przed dostaniem się do niej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Woda w takich studniach występuje na głębokości od 7 do 8 metrów.

Jak odpowiednio dobrać pompę do studni?

W sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów pomp, w tym pompy zasysające, ręczne, zatapialne i głębinowe. Te pierwsze nie są przystosowane do pracy na głębokościach większych niż 10 metrów. Pompy ręczne z kolei to urządzenia z napędem ręcznym. Są montowane niezwykle rzadko, ponieważ pobieranie wody za ich pomocą jest czasochłonne i wymaga siły mięśni. Jednakże sprawdzają się one wówczas, gdy borykamy się z częstymi przerwami w dostawie prądu. Pompy głębinowe to takie, które zanurza się poniżej lustra wody i mogą pracować na naprawdę sporych głębokościach. Urządzenia zatapialne natomiast przypominają pompy głębinowe, jednak pracują na dużo mniejszych głębokościach.

Do studni kopanej wystarczą w zupełności pompy samozasysające lub zatapialne. Studnie głębinowe wymagają zastosowania pomp głębinowych lub zatapialnych. Te drugie używane są wtedy, gdy woda znajduje się na głębokości do 20 metrów.

Studnia głębinowa na działce – formalności i pozwolenia

Zawsze przed wybudowaniem jakiejkolwiek studni, warto zorientować się, jak wygląda obecne prawo oraz jakie pozwolenia i zgody musimy ewentualnie uzyskać. Według obowiązujących przepisów każdy właściciel gruntu ma prawo do korzystania z wód głębinowych, które zlokalizowane są w obrębie jego działki. Decydując się na odwiert do wody, najczęściej nie potrzebujemy dopełniać zbyt wielu formalności. Do studni nie głębszej niż 30 metrów nie potrzeba pozwolenia jako osobnego dokumentu ani zgłoszeń. Jeżeli jednak planujemy odwiert powyżej 30 metrów, a pobór wody będzie wynosił więcej niż 5 m³ na dobę, będziemy musieli postarać się o pozwolenie wodnoprawne. Aby otrzymać taki dokument, musimy złożyć odpowiedni wniosek w Starostwie Powiatowym. Do wniosku należy dołączyć dokumentację techniczną opisową i rysunkową.

Budując studnię, pod uwagę musimy wziąć też wymagania związane z zachowaniem odpowiedniej odległości od innych obiektów i od granicy naszej działki. 

Jakie odległości powinny być więc zachowane? Co najmniej:

  • 70 metrów odległości od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie,
  • 5 metrów odległości od granicy nieruchomości,
  • 5 metrów odległości od studni wspólnej na granicy dwóch działek,
  • 30 metrów od drenażu rozsączającego uprzednio oczyszczane biologicznie ścieki do gruntu,
  • 7,5 metra od osi rowu przydrożnego,
  • 15 metrów od silosów, kompostowników, szamba, budynków inwentarskich i innych podobnych.

Woda z własnej studni – czy można ją pić?

Woda ze studni głębinowej jest znacznie czystsza od tej, którą pobiera się z płytszych warstw. Niemniej, aby mieć stuprocentową pewność, czy jest ona dobrej jakości i czy możemy ją pić bez obaw, musimy regularnie wykonywać badania wody oraz zaopatrzyć się w dodatkowe filtry.

nalewanie wody do szklanki

 

Budowa studni głębinowej – jak to wygląda krok po kroku?

Zanim wywiercimy studnię, wybierzmy odpowiednie miejsce, które umożliwi nam czerpanie wody bez żadnych ograniczeń. Po wykonaniu odwiertu musimy zainstalować kolumnę studzienną, a całość obsypać żwirem. Następnym krokiem jest dokładne uszczelnienie otworu studziennego. Teraz specjaliści wykonają pompowanie oczyszczające i ocenią pomiar wydajności studni. Kolejnym etapem jest połączenie studni i wodociągu budynku.

Studnie głębinowe składają się z rury obudowanej betonem lub PCV. Rury osłonowe chronią i zabezpieczają zbiornik, dlatego muszą być najwyższej jakości. Na poziomie warstwy nośnej zatapia się rury filtracyjne, a na wyższych partiach instaluje się pompę głębinową. Na poziomie gruntu montujemy głowicę i zawór, a pod samą powierzchnią instalację doprowadzająca wodę do budynku.

Studnia głębinowa – na co zwrócić uwagę wybierając firmę wykonującą odwierty?

Decydując się na odwiert studni, warto skorzystać z usług lokalnych przedsiębiorstw. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzimy trochę pieniędzy, a dodatkowo będziemy mieć gwarancję tego, że dana ekipa zna teren, na którym pracuje na co dzień, wykonując odwierty.

Studnie głębinowe Jasło

Jeżeli chcesz wywiercić studnię na terenie Podkarpacia lub Małopolski, a w szczególności w okolicach Jasła, Krosna, Dukli czy Gorlic lub Biecza, warto skorzystać z usług lokalnie działającej tam firmy – Hydra Studnie Głębinowe. Specjaliści działający na tamtejszych terenach zapewnią nam właściwą lokalizację studni i zagwarantują znalezienie wody. Co więcej, jeżeli odwiert okazałby się pusty, nie obciążają oni klientów żadnymi kosztami.

Hydra Studnie Głębinowe zapewnia też doradztwo geologów, pomiar wydajności, montaż, pompowanie oczyszczające czy uszczelnienie instalacji.

Od czego zależy koszt budowy studni głębinowej?

Koszty budowy studni głębinowej liczone są najczęściej za metr odwiertu. Zależą więc w dużej mierze od rodzaju studni i jej głębokości. Firmy najczęściej oferują indywidualną i bezpłatną wycenę, warto więc korzystać z takiej propozycji, ponieważ dzięki temu będziemy mieć jasność co do tego, jaką sumę pieniędzy musimy przeznaczyć na taką inwestycję. Ceny często uzależnione są również od województwa, w obrębie którego pracują wybrani specjaliści.

studnia

Końcowy koszt odwiertu do wody może wydawać nam się całkiem spory, ale zwraca się stosunkowo szybko. To w dłuższej perspektywie czasu sprawia, że przeciętna rodzina, korzystając z własnej studni, jest w stanie zaoszczędzić znacznie więcej niż przyłączając się do lokalnego wodociągu.

Warto zaznaczyć, że klienci firmy Hydra Studnie Głębinowe mają możliwość spłaty wywierconej studni na raty, co w obecnych czasach jest dużym odciążeniem naszego budżetu. Firma zapewnia też pomoc w uzyskaniu kredytu.

Lepiej wywiercić własną studnię czy może podłączyć się do lokalnej sieci?

Własne ujęcie wody tak samo, jak i przyłącz do lokalnej sieci wodociągowej, mają swoje jasne i ciemne strony. Wodociąg zapewni nam bezpieczne źródło wody. Nie musimy też sami dbać o to, by taka woda spełniała wszystkie normy i była uzdatniana, ponieważ zajmują się tym odpowiednie organy. Sprawia to jednak, że taki przyłącz generuje dla odbiorców spore, comiesięczne koszty. Często też się słyszy, że woda z wodociągów nie jest zbyt smaczna. Wybierając tego rodzaju rozwiązanie, musimy też liczyć się z kosztami przyłącza, armatury i dodatkowych prac. Bardzo ważna jest również instalacja wodomierza, który umożliwia nam rozliczanie się z rachunków za wodę.

Własna studnia natomiast pozwala nam na pewnego rodzaju niezależność i wygodę. Dzięki niej redukujemy cenę nawadniania działki czy pojenia zwierząt hodowlanych. Koszty w tym przypadku obejmują pracę pompy, filtry i regularne sprawdzanie jakości naszej wody. Własna studnia może być też dodatkowym źródłem wody dostarczanej do naszego gospodarstwa domowego. Posiadacze zarówno studni głębinowej, jak i przyłącza do lokalnej sieci wodociągowej, są znacznie bardziej niezależni od jakichkolwiek awarii i mogą czuć się niezwykle bezpiecznie.