Ogólna

Automatyka domowa – przegląd systemów

Automatyka domowa, nazywana może być również inteligentnym domem pod kontrolą. Tego rodzaju formalności nie tylko ułatwiają życie, ale też realnie wpływają na oszczędności energii. Z roku na rok, smart home zyskuje na popularności i jest coraz chętniej wybierany szczególnie do nowych budynków. Z tego poradnika będziesz mógł dowiedzieć się nieco więcej na temat automatyki domowej. Przeczytaj!

Smart home, czyli inteligentny dom

Inteligentnym domem nazywać można zaawansowany technologicznie budynek, który wyposażony jest w systemy czujników i detektorów, jak i zintegrowany system sterowania i zarządzania wieloma instalacjami. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i umożliwia zarządzanie np. najbardziej kluczowymi instalacjami. Niewątpliwie wpływa również na realne oszczędności. 

Wybierając system inteligentnego domu, wpierw należy bardzo dobrze zapoznać się z jego możliwościami. Przełoży się to na fakt, że wybrany system będzie jak najlepiej odpowiadał potrzebom użytkowników. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, aby obsługa była intuicyjna, a sam system spełniał możliwości przyłączenia  do niego różnych urządzeń. Najlepiej, aby system był kompatybilny z urządzeniami od różnych producentów.

System przewodowy, czy bezprzewodowy

Wyróżnia się dwa rodzaje systemów — przewodowy i bezprzewodowy. Pierwszy z nich gwarantuje przede wszystkim stabilne połączenie i pewność stałej prędkości przesyłu danych. Przekłada się to na fakt, że cała instalacja działa bezproblemowo. Wadą jest, że takie rozwiązania wymaga poprowadzenia kabli w ścianach i podłogach, więc najlepiej wykonać je jeszcze na etapie budowy domu. Taki system nie sprawdzi się najlepiej w przypadku starszych budynków. System przewodowy odznacza się też wyższą ceną, aniżeli jego odpowiednik.

System bezprzewodowy charakteryzuje fakt, że można wprowadzić go do budynku w dowolnym momencie i nie będzie to wymagało ingerencji w ściany, czy podłogi. Otóż jego działanie opiera się na falach radiowych. Takie rozwiązanie jest tańsze i mniej inwazyjne. Każde z urządzeń zawierających się w systemie bezprzewodowym, posiada wbudowaną baterię.

Jednak które z nich jest lepsze? Najlepiej sugerować się indywidualnymi preferencjami i na ich podstawie dokonać wyboru.

Wspomnieć można także  na temat systemów, które da się dowolnie rozbudowywać. Idealny do automatyki domowej zatem będzie system KNX, który umożliwia połączenie ze sobą urządzeń od różnych producentów. Warto pamiętać, że te muszą być podłączone przewodowo. Bezprzewodowe połączenie ze sobą urządzeń różnych marek umożliwia system Vision BMS. Niestety charakteryzuje go wyższa cena.

aplikacja do automatyki domowej

 

Systemy sterowania i jednostka centralna

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że jednostka centrala, nie zawsze jest wymagana do stworzenia smart home. Warto jednak w nią zainwestować. To właśnie do jednostki centralnej podłączone są wszystkie urządzenia Smart. Ponadto będą wysyłały do niej informacje i za pomocą jednostki centralnej będzie możliwie zarządzanie nimi. Jednostkę centralną podłączyć można zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo, jest to niewątpliwa zaleta.

Jeżeli chodzi o sterowanie, odbywać się ono może np. za pomocą właściwych aplikacji zainstalowanych na smartfonie, czy tablecie. Takie rozwiązanie jest z jednej strony wygodne, lecz z drugiej nie do końca, gdyż zazwyczaj każde urządzenie może wymagać osobnej aplikacji (szczególnie biorąc pod uwagę różnych producentów sprzętu). Można jednak wspomóc się specjalnymi aplikacjami, które są w stanie obsłużyć wszystkie urządzenia Smart, znajdujące się w domu, począwszy od oświetlenia, skończywszy na czujnikach ruchu, takie rozwiązanie jest uważane za najwygodniejsze i ułatwia współpracę całego sprzętu.

Automatyka domowa — urządzenia

Już teraz oferta urządzeń, które można zastosować do stworzenia inteligentnego domu, jest szeroka. Co więcej, jest ona stale poszerzana i producenci wypuszczają na rynek coraz nowocześniejsze i ciekawsze urządzenia. Aktualnie jednak do najbardziej popularnych urządzeń smart home należą:

  • monitoring — systemy kamer,
  • alarmy,
  • sterowanie oświetleniem,
  • termostaty,
  • inteligentne drzwi, furtki, bramy,
  • inteligentne gniazdka,
  • czujniki temperatury,
  • czujniki ruchu,

i wiele innych urządzeń, jak np. czujnik dymu. Większość z nich przekłada się nie tylko na wygodę, ale też na bezpieczeństwo domowników.

Ważną informacją jest to, że do systemu inteligentny dom, podłączyć można wiele sprzętu z rodziny RTV, AGD. Mogą to być telewizory, pralki, zmywarki, wentylatory, żaluzje, odkurzacze i wiele innych. Warunkiem jest jednak, aby urządzenie, które chcemy podłączyć, wyposażone było w odpowiednią technologię, np. WiFi.

Nowoczesny dom

 

Automatyka domowa, a rodzaje systemów — który będzie najlepszy?

Aby cała automatyka domowa działała sprawnie, sercem instalacji musi być odpowiedni system. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów, zarówno płatnych, jak i darmowych. Jakie są zalety i wady niektórych z nich?

Google Home

Jest to popularna, darmowa aplikacja, która umożliwia zarządzanie wszystkimi urządzeniami, które zawierają się w całą automatykę inteligentnego domu. System Google Home, jest w stanie obsługiwać nawet ponad 10 tysięcy domowych urządzeń.

Amazon Alexa

Jest to system głosowy, który pozwala sprawnie i szybko zarządzać funkcjami wybranych urządzeń. Jest on kompatybilny z nawet 60 tysiącami różnego rodzaju urządzeniami.

Grenton

Ten system należy do bardzo zaawansowanych i zachwyca swoją funkcjonalnością. Jest on w stanie zastąpić wiele tradycyjnych przełączników i zarządzać wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca. Niestety jest on dosyć drogi.

Automatyka domowa, a zużycie energii i realne oszczędności

Zastosowanie smart home, przede wszystkim wpływa na niższe zużycie prądu. Dzieje się tak z uwagi na uzyskiwanie wysokiej efektywności energetycznej, która wynika z braku marnotrawienia energii. Czujniki, jak i systemy automatyczne stale reagują na zmieniające się warunki i zachowania domowników. Z racji tego automatycznie dostosowywana jest temperatura w domu, działanie klimatyzacji, zachowanie rolet, czy światła w pomieszczeniach. Do tego dochodzi jeszcze możliwość zdalnego zarządzania wieloma urządzeniami. Całość przekłada się na oszczędność energii, a co za tym idzie, oszczędność pieniędzy w późniejszych rachunkach.

Podsumowanie

Automatyka domowa smart home, sprawdza się w każdych warunkach. Przekłada się nie tylko na wygodę domowników, ale także na bezpieczeństwo i oszczędności wynikające ze zużycia energii. Wybór pomiędzy systemami inteligentnego domu powinien być sprawą indywidualną. Jedno jest pewne — rozwiązania te są coraz bardziej popularne.