Dom i ogród

Skraplanie się wody na oknach zimą – dlaczego i jak zaradzić?

Skraplanie wody na oknach to powszechne zjawisko, które możemy zauważyć zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej powstaje na skutek braku właściwej wentylacji oraz nadmiernej wilgotności powietrza. Na takie niedogodności szczególnie narażone są pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, takie jak kuchnia czy łazienka. Dlaczego na oknach skrapla się woda? Jak temu zaradzić? Zapraszamy do przeczytania poradnika!

Dlaczego skrapla się woda na oknach?

Pojawienie się kropelek rosy to nic innego, jak kondensacja pary wodnej. Zjawisko to polega na skraplaniu wilgoci z powietrza wewnątrz naszego domu. Krople wody osadzają się na najzimniejszych powierzchniach w pomieszczeniu – najczęściej na szczelnie zamkniętych oknach. Im wyższa wilgotność powietrza, tym większe ryzyko skraplania się wody. Wilgoć w domu może pochodzić z gotowania, kąpieli, ogrzewania gazowego, suszenia ubrań, oddychania, jak również pogody. Zjawisko kondensacji pary wodnej daje się we znaki szczególnie jesienią oraz zimą. Z tego względu kluczowe znaczenie ma regularne wietrzenie pomieszczeń.

Skraplanie wody na oknach często jest niesłusznie lekceważone. Niestety, nadmiar wilgoci w pomieszczeniach może generować spore problemy – uszkadzać ramy okienne, parapety, a nawet tynk na ścianach. Należy więc zadbać o to, by skroplona para wodna mogła swobodnie odparowywać.

Skraplanie się wody na oknach – jak temu zaradzić?

Chłodna szyba pokrywa się kroplami wody z powodu zbyt wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W żadnym wypadku wina nie leży po stronie okna – szkło samo w sobie nie posiada wody, aby ta mogła się skraplać. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, aby zaradzić powstawaniu kondensacji na szybach okiennych.

Systematyczne wietrzenie mieszkania

Co zrobić, kiedy woda skrapla się na oknach? Najprostszym i najszybszym sposobem na ograniczenie takiego problemu jest intensywne wietrzenie pomieszczeń. Należy to robić nie tylko latem, ale również jesienią i zimą. Trzy razy dziennie (rano, po południu i wieczorem) w każdym pokoju otwieramy okna na kilkanaście minut. Dzięki temu świeże powietrze będzie miało szansę wymienić się z tym starym. W ten sposób polepszymy również swoje samopoczucie oraz zapewnimy sobie zdrowy sen.

Rozszczelnianie okien

Dobrą wentylację w pomieszczeniach zapewnia rozszczelnianie okien. Pozwala ono zmniejszyć docisk skrzydła do ramy okiennej, skąd w swobodny sposób może przepływać powietrze z zewnątrz. Większość skrzydeł okiennych dostępnych w sprzedaży została wyposażona w możliwość mikrowentylacji, więc nie powinno być z tym najmniejszego problemu. To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy skrapla się woda na oknach po nocy i niekoniecznie chcemy całkowicie uchylać skrzydło. Kluczową rolę odgrywa odpowiednie ustawienie klamki okiennej. Zazwyczaj wystarczy przekręcić ją w górę, o 45 stopni.

dziewczynka przy oknie

 

Zastosowanie nawiewników okiennych

Zaparowane okna to zmora wielu mieszkańców domów jednorodzinnych i mieszkań. Chcąc zapewnić właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, dobrze zainwestować w nawiewniki okienne. Są to niewielkie urządzenia, które montuje się na górnej części okna. Ich głównym zadaniem jest doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrz. Nawiewniki okienne pozwalają ograniczyć nadmiar wilgoci, bez konieczności otwierania okien. W sprzedaży dostępne są różne modele napowietrzników – ciśnieniowe, higrosterowane, dwusystemowe oraz antysmogowe. To, na jakie się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb.

Skrapla się woda na oknie – sprawdź działanie wentylacji

Sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna to bardzo istotny element w każdym mieszkaniu. Zapewnia prawidłowy obieg powietrza wewnątrz pomieszczeń. Gęste, ciepłe powietrze jest wypychane ku górze, skąd wydostaje się przewodami kominowymi na zewnątrz. Dzięki temu świeże powietrze stale gości w naszym domu. W przypadku, gdy problem zaparowanych okien nawraca, możemy mieć do czynienia z niesprawną wentylacją grawitacyjną. Jak najszybciej zaleca się sprawdzenie jej drożności, a jeśli będzie konieczne – wykonanie nowego ciągu wentylacyjnego.

Podsumowanie

Nadmiar wilgoci wewnątrz budynku powoduje kondensację pary wodnej, czego następstwem są krople wody, widoczne na szybach okiennych. Niewytarta woda spływa z okien, gromadząc się na parapecie. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Aby zapobiec parowaniu okien, warto systematycznie wietrzyć pomieszczenia. Co więcej, warto stosować mikrowentylację, dzięki której optymalna ilość świeżego powietrza dotrze do wnętrz. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup nawiewników okiennych. W każdym budynku niezbędna staje się wentylacja grawitacyjna.